Boyama Kitabı

Sizin için seçtiğimiz çizimleri boyayın eğlenin.

Okuma Testi

Ne kadar hızlı okuyabiliyorsunuz denemek için tıklayın.

Haberler

Havuzdaki tehlikeye dikkat

Aşırı sıcaklarda akın edilen havuzların yeterince temizliği yapılmadığı takdirde mikrop yuvası haline dönüşebileceğini belirten uzmanlar, su sıcaklığı 27 dereceden yüksekse ve çok kalabalıksa o havuza girmeyin uyarısı yapıyor.

Tatil yapma fırsatı bulamayanların bunaltıcı sıcaklarda akın ettikleri havuzlar dolup taşıyor. Ancak yeterince temizliğin yapılmadığı havuzlar mikrop yuvası haline dönüşebiliyor.
Uzmanlar havuz kullanıcılarını çeşitli tehlikelere karşı uyarıyor. Hijyenik şartların tam olarak yerine getirilmemesi halinde havuzlar başta çocuklar olmak üzere herkes için büyük tehlike arz ediyor. Sıcaklarda mikroorganizmaların üremesine elverişli bir ortam oluştuğu için havuzlara kapasitelerinin üstünde insanın giriş yapılmasına izin verilmeli ve su sıcaklığının 27 derecenin üstünde olmaması gerekir. Su sıcaklığı 27 dereceden yüksekse ve çok kalabalıksa o havuza girilmemelidir.

En büyük tehlike halka açık havuzlarda olduğu için bu havuzları işleten belediyeler ve/veya özel işletmelerin halk sağlığını korumak için çok dikkatli olması gerekir. Havuzların temizliğinin sağlanması ve periyodik bakımları çok önemli olduğu için bu işi uzman bir kadronun yapması çok önemlidir. Havuzların sezon öncesinde uzman bir ekip tarafından kontrol edilerek tüm eksiklerinin giderilmesi gerekir. Özellikle makine dairesindeki cihazların elektrik ve mekanik bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlar ihmal edildiğinde kısa süre önce yaşanan ölümcül kazalar kaçınılmaz olabiliyor.

Havuzların açık olduğu sezonda da bir dizi talimatın yerine getirilmesi önemli. Havuzlarda su sirkülasyonu yapan cihazlar olması ve doğru kimyasalların uzman bir ekip tarafından düzenli olarak kullanılması gerekir. Günümüzde geliştirilen otomasyon sistemleri ile kimyasallar zamanında ve uygun miktarlarda yapılabiliyor ve yanlış, eksik veya fazla kullanılan havuz kimyasalları ise insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Uygun miktarda kullanılmayan temizlik kimyasalları, başta göz ve cilt rahatsızlıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Kaynak: Yeni Şafak