Bulmacalar

Kolay, Zor keyifle çözeceğiniz bulmacalar için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Hikayeleri okurken aynı zamanda dinleyebilirsiniz.

Kim Kimdir?

Şehide Bintülhüda Sadr

Allâme Seyyid Haydar Sadr'ın kızı ve Şehit Ayetullah Seyyid Muhammed Bâkır Sadr'ın kız kardeşidir.

O, Necef-i Eşref'te kardeşleri Seyyid İsmail ve Seyyid Muhammed Bâkır'ın yanında Arap edebiyatı, usul-i fıkıh ve hadis ilmi dallarında öğrenimini tamamladıktan sonra fıkıh, ahlâk ve tefsir alanlarında mütalâalarını sürdürerek içtihat derecesine erişti.

Şehide Bintülhüda, ilim ve kalem silâhıyla Iraklı kadınların hidayeti için yepyeni bir çaba başlattı ve Irak'ta kadınların İslâmî hareketinin bayraktarı oldu.

Aynı zamanda, Kâzimeyn ve Bağdat şehirlerinde çeşitli okulların yönetiminde yer alarak Müslüman kızların eğitiminde büyük bir rol oynadı.

Iraklı mücahit hanımlardan biri şöyle diyor:

"Bintülhüda, kadınların bilincini yükseltti, tesettürü yaydı ve toplumun kadına, kadınların da İslâm'a bakışının değişmesine sebep oldu."

Hicrî 1399 yılının recep ayında Şehit Ayetullah Sadr Irak rejimi tarafından tutuklandığında Bintülhüda, hamasî ve coşkulu konuşmalarıyla insanları kıyama davet etti ve Irak'ta bir inkılâp hareketinin başlamasına neden oldu.

Bintülhüda'nın güçlü hareketi, kardeşinin hapisten çıkmasına yol açtı. Ama çok geçmeden hicrî 1400 yılının cemaziyülevvel ayının yirmisinde bu kez Bintülhüda ile kardeşi Ayetullah Seyyid Muhammed Bâkır Sadr, Irak rejimi tarafından tutuklandı ve Baasçı cellâtlar, onları en şiddetli işkencelerle tehdit ettiler.

Onların tehditleri, Bintülhüda'yı asla korkutup yıldıramadı. O, onların karşısında direnmeye devam ediyordu.

Sonunda Baas Rejimi, Bintülhüda'nın sabrına sinirlenerek 23 Cemaziyülevvel'de -tutuklandıktan üç gün sonra- onu şehit etti.