Boyama Kitabı

Sizin için seçtiğimiz çizimleri boyayın eğlenin.

Okuma Testi

Ne kadar hızlı okuyabiliyorsunuz denemek için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Komşunun Erikleri

Haylaz Burak her zamanki gibi yine pencerenin kenarına oturmuş, hayran hayran komşuları olan Ayşe teyzenin evine bakıyordu. Onun ilgisini çeken sandığınız gibi Ayşe teyzenin evi değil; bahçesindeki iri iri eriklerdi!

Burak içli bir "ahh" çektikten sonra kendi kendine;

-"Ne olursa olsun bu erikleri almalıyım!" diyordu.

Biraz düşündükten sonra hemen aklına bir fikir geldi;

-"Hımm... Bahçe çitlerinin üstünden atlar, gizlice ağaca tırmanıp doyuncaya kadar yiyebilirim herhalde!"

Haylaz Burak hemen planını uygulamaya başladı. Annesine haber vermeden yavaşça evden çıktı. Komşuları Ayşe teyzenin bahçe çitlerinden atlayıp tam erik ağacına yöneliyordu ki karşısına kocamaaaan bir köpek çıkmasın mı!

Burak o korkuyla hızla koşmaya başladı. Zaten çitlerin üstünden atlarken pantolonunu da yırtmıştı. Ama kararlıydı; o erikleri yiyecekti!

Köpekten kurtulduktan sonra yavaşça erik ağacına yaklaştı ve tırmanmaya başladı. Hedefi en iri, en büyük eriklerdi; ehh bunlarda ağacın en uçlarında tabi...

Haylaz Burak yavaş yavaş eriklere yaklaşıp ceplerini doldurmaya başladı. Bir yandan da bunları yerken ne kadar mutlu olacağını düşünüyordu. Fakat tam o sırada bir çıtırtı sesi duydu! Biraz daha dikkatli dinlediğinde, üstüne oturduğu dalın kırıldığını anladı! "Eyvaaah!" dediyse de dalın üstünden ayrılana dek dal çoktaaaan kırılmıştı.

Haylaz Burak, gözlerini açtığında kendisini evinde, kendi yatağında buldu: Baş ucunda da komşuları Ayşe teyze ve annesi vardı. Burak bunu görünce, o kadar utandı o kadar utandı kiiiii, görenler yüzünü domates sanırdı; artık siz düşünün!

Ayşe teyze Burağın bu halini görünce hemen söze başladı;

-"Sevgili yavrum. Canın bahçemizdeki meyvelerden çekerse, dilediğin gibi alıp yiyebilirsin. Ağaçtan düştüğün için de çok üzüldüm. Bundan sonra bize danışır, izin alırsan, hem sana yardımcı da oluruz, tamam mı sevgili Burakcığım? AL bakalım kocamaaan erikler sana..." dedi.

Burak Ayşe teyzenin bu güzel sözlerine ve verdiği eriklere çok sevindi, ona çooook teşekkür etti. Artık kimsenin eşyasını, malını izinsiz almayacağına dair kendisine söz verdi...

Ayşe teyze, Burağın annesine de bir tavsiyede bulundu;

-"Sevgili kızım. Çocuğuna İslam Ahlakını öğretmeyi sakın ihmal etme! Yoksa emanete sahip çıkmamış olursun. Bu her ailenin görevidir unutma!..." dedi...

Geri