Boyama Kitabı

Sizin için seçtiğimiz çizimleri boyayın eğlenin.

Okuma Testi

Ne kadar hızlı okuyabiliyorsunuz denemek için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Doğru Seçim Güzel Seçim

Pek eskiden, Güneş, Ay ve horoz gökte hep birlikte yaşarlarmış. Güneşle Horoz birbirlerini çok sever, çok iyi geçinirlermiş. En ufak bir anlaşmazlık bile olmazmış aralarında. Ama ay, Horoz’dan hiç hoşlanmaz, fırsat buldukça onu tartaklar, elinden gelen kötülüğü geri koymazmış.
Güneş yeryüzünü aydınlatmak için yola çıkıp, gözden uzaklaştı
mı, Ay başlarmış Horoz’a buyruklar vermeye.

Onu uşağı gibi kullanır, her işini gördürürmüş. Horoz, Ay’a hizmet ederken elinden gelen bütün gayreti gösterirmiş. Ama Ay gene de bir eksik bulur homurdanır dururmuş. Bir gün öfkesi iyice artınca Horoz'u yakaladığı gibi bütün tüylerini yolmuş. Gökten yeryüzüne fırlatıvermiş.
Güneş eve döndüğü zaman bütün olanları görüp çok üzülmüş.
Aralarında en yaşlısı o olduğu için, barıştırma işi de ona düşüyormuş.
Uzun bir müddet düşünmüş, sonra Ay’ı çağırarak:” artık üçümüz birlikte yaşayamayacağız. Yeryüzünü aydınlatmak için her yola çıkışımda, gözüm hep arkada kalıyor. ’Gene ne yaptılar ne ettiler’ diye düşünmekten içim rahat etmiyor.
Onun için bundan sonra Horoz ile ben her zaman gündüzleri birlikte iş göreceğiz. Sen de gökyüzünde geceleri yola çıkar, kendi başına işini görürsün. Böylece aramızda olan yeryüzündeki en çirkin, en acı şeyin, yani geçimsizlik ve kavganın bir daha baş göstermesini önlemiş olacağız.” demiş. Güneşin dediği olmuş. O günden beri küçük Horoz her sabah pınl pırıl bir ‘kukuriku’ ile Güneş’i yatağından kaldırır. (Bu sesi siz de duyabilirsiniz). Güneş gökyüzünde Horoz yeryüzünde bütün günü birlikte geçirirler. Akşam olunca güneş gökteki yatağına, Horoz da kümesine çekilir çekilmez, Ay sessizce ufuktan başını çıkarır. Gece ile yıldızlar ülkesinde kendi egemenliğini sürdürmeye başlar. Horozla da hiçbir zaman birbirlerini görmezler.

Geri