Boyama Kitabı

Sizin için seçtiğimiz çizimleri boyayın eğlenin.

Okuma Testi

Ne kadar hızlı okuyabiliyorsunuz denemek için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Hacılara Bayram Hediyesi

Evde bir telaş bir telaş. Kurban bayramına iki gün kaldı ya, annem ve anannem “Yok bayram alışverişi idi, yok bayram temizliği idi" diye yoruldular.
Ben de boş oturmadım elimden geldiğince yardım ettim elbet. Şimdi de birlikte televiz-yonda Kabe'yi tavaf eden hacıları izliyoruz.
Ne kadar kalabalık! Hac önemli bir görev olsa gerek.
Ananem ne zaman 1 Kabe' sözü duysa gözleri nemlenir. Elinde ne varsa bırakır. Ellerini açar ve "Yüce Allah'ım. Bana tekrar o mübarek yerleri görmeyi nasip et" der.
"Ne kadar da kalabalık" dedim.
"Eee milyonlarca Müslüman hac vazifelerini yerine getirmeye çalışıyor yavrum" dedi ananem. "Bu görevi yerine getirmek için Mekke'ye gitmek Kabe'de olmak gerek."
Tam ben Kabe'yi ve haccı soracaktım ki, sanki bilmiş gibi anlatmaya başladı.
"Kabe'yi Allah'ın emriyle Hz. Âdem inşa etti biliyorsun. O günden bu güne o mübarek ev inananlarla dolup taşmış. Güzel dinimizin beş şartından birisi de hac etmek. Tabii diğer ibadetlere göre biraz daha zor ama Rabbim kolaylığını veriyor. Orada tartışmak, kalp kırmak, kavga etmek de yasak. Ama bir görsen yavrucuğum bir baktım her renkten insanlar var. Kimisinin gözleri çekik boyları kısa, kimisinin rengi siyah boyları upuzun, kimisi sarışın.


Hepimiz tek bir yöne, tek bir Rab'be ibadet ediyoruz. Bu öyle güzel bir his ki gidip de yaşamak lazım."
Yine gözleri yaşardı ninemin. İki damla yaş süzüldü yanaklarına...
“Ama anane ben seni üzmek için sormuyorum ki, hemencik de gözlerin yaşarıyor" dedim. Ben ananemi çok severim. Onun üzülmesini de hiç istemem.
"Ben üzüldüğüme mi ağlıyorum şaşkın" dedi bana. "Özledim de ondan. Dur nerede kaldık şimdi?"
"Her renkten Müslüman var diyordun."
"Tamam tamam. Bir de mükâfatı çok büyük. Peygamber Efendimiz: 'Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsa annesinin onu doğurduğu günkü gibi(günahlarından arınmış olarak) hacdan döner,' buyurmuşlar."
"Vaaaay" dedim. "Allah hacılara bayram hediyesi veriyor sanki. Harika bir şey bu ananne." "Elbet öyle. Güzel olmaz mı? Allah bu güzel ibadeti yapma niyetine girenlere nasip etsin canım yavrum.”
"Anannem öyle bir anlattı ki ben de bir an önce gitmek istedim. Hem hacca gitmenin yaşı yok. Ellerimi açıp dua ettim, "Allah bana da isteyen herkese de nasip etsin" dedi

Geri