Oyunlar

Sizin için özel seçtiğimiz birbirinden eğlenceli oyunlar için tıklayın.

Fıkralar

Çok güleceğiniz komik fıkralar. Görüntülemek için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Hırsız ve Alim

Bir varmış bir yokmuş
Çok önceleri yoksul bir adam varmış.
Bu adamın uzun zaman boyunca Sevineceği bir çocuğu olmamış. Hep dua ediyormuş çocuğu olsun diye. Sonunda Allah duasını kabul etmiş Adama bir evlat vermiş.
Çok sevinmiş çocuğu olduğuna Ancak sevgisi öylesine çokmuş ki Çocuk büyürken yaptığı hatalara karsı hiç sesini çıkarmaz ve uyarmazmış.
Bir gün eve bir ekmek getirmiş. Nereden getirdin diye sormamış Sevinmiş bir de onunla Oturup yemişler afiyetle Başka bir gün de para getirmiş Hem de hiç çalışmadan, yorulmadan. Adam yine sormamış çocuğa Aferin demiş bir de ona Alıp harcamışlar parayı güzelce Çocuk babasının sevincini görünce Daha büyük paralar getirmeye başlamış.
Hırsızlık huyu olmuş çocuğun Çalmadan duramıyormuş artık. Yine bir gün yolda bir adam görmüş Başında sarığı, belinde kesesi varmış.
Saf olduğunu duşunmuş adamın Usulca sokulmuş yanına Etraf kalabalıkmış o sırada Fark edilmeden alırım demiş, Babamı daha çok sevindiririm.
t
Usulca uzatmış elini keseye Fark ettirmeden almış parayı Arkasını dönüp tam gidecekmiş ki Hiç beklemediği bir şey olmuş. Kolunda sert bir eli hissetmiş. Bırak beni bırak bıraaak diye Haykırmaya bağırmaya başlamış Ama çırpınması boşunaymış. Çünkü çok güçlüymüş adam Bir türlü kurtaramamış kendisini Adam o an kelepçeyi çıkarıp
Çocuğun küçük kollarına takmış Ve arkası dönük adama seslenmiş; Hey bakar mısın bir dakika!
Adam gürültüleri duyunca dönmüş Kendisini çağırdıklarını anlamış Meğer çocuğu yakalayan kişi Pazarda dolaşan sivil polismiş. Adam yanlarına gelince ona;
Bu çocuk senin paranı çaldı,
Onu hapse atacağım, al paranı demiş.
Adam gayet sakin bir şekilde Çocuğun masum gözlerini görünce; Hayır o benim paramı çalmadı
Bırakın onu lütfen demiş.
*
O benim bir akrabamdır Parayı almasını ben söyledim. Ama nasıl olur demiş polis. Sessizce belinden çekip aldı Sonra da hızlıca koşmaya başladı. Adam sakinliğini hiç bozmadan; Paraya acil ihtiyacı varmış ki Onun için böyle acele etmiştir.
Polis bu ise çok şaşmış.
* * * * *
Ama yine de çocuğu bırakmış. Adam çocuğu yanına almış. Beraberce yürümüşler.
Çocuk korkudan titriyormuş. Adam çocuğun saclarını okşamış
t v * r r
Sonra ona bir teklifte bulunmuş; Benim bir kütüphanem var, Orada kitapları düzeltir Biraz da temizlik yaparsın.
Ben de buna karşılık sana Haftada bir miktar ücret veririm. Böylece alın terinin bereketiyle
Helal kazanç elde edersin.
*
Başkalarının malına göz dikmek, İnan çok kötüdür çocuğum, demiş. Çocuk çok sevinmiş buna En çok da polisten kurtulduğuna. O günden sonra söz vermiş

Bir daha hırsızlık yapmayacağına Babasının yanına gittiğinde Çok kızmış sevdiği insana Babacığım, demiş gözü yaşlı Niçin, niçin bana öğretmedin Alın terinin güzelliğini ve bereketini Helal kazanç yolu mesleği,
Şimdi hapiste olacaktım.
Hem de bu küçük yaşımda.
Sağ olsun iyi kalpli bir amca Bana iyilik yolunu öğretti.
Sonra dua etmiş Allah'a;
Allah'ım çocukları koru demiş Kötülüğe yönelten anne babadan. Kendisi de veda etmiş kötülüklere. O gece çalışmanın tatlı yorgunluğuyla
İlk defa güzel bir uyku çekmiş. Rüyasında ise cenneti görmüş. Alın terinin aktığı bir nehir Kötülükleri alıp götürüyormuş. Yüzünde tatlı bir gülümsemeyle O da nehirde sürüklenerek Tertemiz olmuş bir kalple Geleceğe umutla yürüyormuş.
Gökten üç elma düşmüş.

Birisi alın teriyle yaşayanlara, birisi alın terini yaşatanlara, diğeri de bu masalı okuyan Nur yüzlü güzel çocuklara olsun.

Geri