Bulmacalar

Kolay, Zor keyifle çözeceğiniz bulmacalar için tıklayın.

Sesli Hikayeler

Hikayeleri okurken aynı zamanda dinleyebilirsiniz.

Sesli Hikayeler

İyimser Kaplumbağa

Büyük ağaçlarla dolu bir ormanda yaşayan, kendi halinde bir kaplumbağa varmış.
Bu kaplumbağa, şartlar ne olursa olsun mutlu olmanın bir yolunu bulurmuş. Bunu da hayata iyi yönlerinden bakarak başarıyormuş. Başına ne gelirse gelsin, onda iyi bir taraf bulabiliyormuş. Kısacası kaplumbağa, iyimserliğiyle mutlu bir yaşam sürüyormuş.
Havanın sıcak olduğu bir gün, ormanda gezintiye çıkmış. Kaplumbağa, şarkılar söyleyerek dolaşıyormuş. Dolaşırken susamış ve su aramaya koyulmuş.
Saatlerce aramasına rağmen, içecek bir damla bile su bulamamış. "Güneş ne güzel de parıldıyor. Hava sıcacık. Bunun sonu yağmurdur.” diyerek kendisine teselli vermiş. Moralini hiç bozmadan kabuğuna çekilmiş. Bir yandan da, "Bu sıcağı veren Rabb'im serinliği de verir/' diyerek beklemeye başlamış.
Aradan biraz zaman geçtikten sonra, yağmur bulutları toplanmaya başlamış ve kısa zamanda güneşi kapatıvermişler. Ve yağmur yağmaya başlamış, her tarafta küçük gölcükler oluşmuş.
iyimser kaplumbağa, yağmur dindikten sonra kafasını kabuğundan çıkarmış. Ve "Ey büyük Allah'ım! Bize her şeyin güzel tarafını görebilmeyi öğret. Sen ki yarattıklarını darda koymazsın." deyip doya doya suyunu içmiş. Bir süre sonra güneş, güzel yüzünü tekrar göstermiş. Kaplumbağa ise evine dönmek için yola koyulmuş.
Giderken, bir köşede kara kara düşünen bir tilki görmüş. Tilkiye:
"Hayırdır tilki kardeş. Neden böyle düşüncelisin?" diye sormuş.
Tilki:
"Neden düşünmeyeyim, kaplumbağa kardeş. Biraz önce hava çok güzeldi. Kuzenim beni yemeğe davet etmişti. Tam gitmek için yola çıkmıştım ki yağmur yağmaya başladı. Bu yüzden ben de aç kaldım." demiş.
Bunun üzerine kaplumbağa:
'"Bak tilki kardeş. Olayı bir de şöyle düşün. Biraz önce hava çok sıcaktı. Ortalarda bir damla su yoktu. Eğer o şikayet ettiğin yağmur yağmasaydı, bırak yemek yemeyi yaşayacağın bir orman bile bulamazdın. Diyelim ki kuzeninde karnını doyurdun. Onu hazmetmek için suyu nereden bulacaktın?" deyince, tilki öylece donup kalmış. Sonra kaplumbağaya:
"Ben bunu hiç böyle düşünmemiştim. Sen haklısın galiba. Her şerde bir hayır, her olayda iyi bir yön vardır. Önemli olan, olaylara iyi tarafından bakabilmek." deyip kaplumbağaya teşekkür etmiş ve oradan uzaklaşmış. Tilkinin ikna olduğunu gören kaplumbağa, çok mutlu olmuş.
Bizi çok üzecek şeylerde bile, iyi bir yön mutlaka vardır. Önemli olan onlara kötümser olarak değil, iyimser olarak bakabilmektir...

Geri